Jun 5, 2021 05:38
3 yrs ago
25 viewers *
Polish term

Zmiany lokatorskie

Polish to English Other Real Estate
Przeróbek w obrębie oryginalnego projektu mieszkania, jakie nowy właściciel (choć jest to etap przed podpisaniem umowy ostatecznej) może wprowadzić u dewelopera. Myślałam o tenant changes, ale może jest coś lepszego.

Proposed translations

1 hr

Tenant alterations / to the demised premises /

- not necessarily improvements.
Something went wrong...
2 hrs

non-structural alterations

Propozycja.
Something went wrong...
4 hrs

homeowners changes/modifications

A homeowner’s changes either go through the design firm - who edits the amount of parts sent to site - or the homebuilder - who changes the design upon construction.

- https://www.umnruraldesignlab.org/housing-as-a-system

--

Homeowners' Modifications Request

Turn around time for modification project completion is approximately 6 weeks and the minimum charge for modifications is $750.00. The Design team at HMH will work with you to customize our plans to meet your exact specifications. A non-refundable $75.00 fee is required to receive a quote for all modifications requests. This fee will be applied to the total cost of the modifications, upon acceptance of the HMH modification quote.

- http://www.highmodernhomes.com/terms.html

--
Something went wrong...
5 hrs

owner-initiated pre-construction plan changes

This explains everything.
Something went wrong...
7 hrs

owner-directed changes

Owner-directed changes

--------------------------------------------------
Note added at 8 hrs (2021-06-05 14:25:58 GMT)
--------------------------------------------------

Opcja 2: owner-requested changes
Something went wrong...

Reference comments

1 hr
Reference:

zmiany lokatorskie

Zmiany lokatorskie inaczej mówiąc, są modyfikacją oryginalnego planu mieszkania. Po zakupieniu lokum otrzymamy od dewelopera projekt techniczny, w którym przestrzeń mieszkalna będzie zaplanowana zgodnie z wizją architekta inwestycji. Są to zazwyczaj modelowe aranżacje, które mogą odbiegać od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Oznacza to, że grzejnik może znaleźć się tam, gdzie chcielibyśmy postawić telewizor, a zamiast aromatycznych kąpieli w wannie będziemy musieli zadowolić się szybkim prysznicem.

By uniknąć rozbieżności pomiędzy naszymi oczekiwaniami a wizją architekta budynku, warto zadbać o szczegóły w odpowiednim czasie. Im szybciej, tym lepiej. W przypadku zmian lokatorskich czas ma ogromne znaczenie – odpowiednio wcześnie przeprowadzone zmiany projektu mieszkania pozwolą zaoszczędzić czas, pieniądze i wiele nerwów. Zazwyczaj jest to możliwe w okresie do sześciu miesięcy od rozpoczęcia budowy.

Co możemy zmieniać a czego nie w ramach zmian lokatorskich?

Ściany działowe – możemy je usytuować w dowolny sposób (oczywiście zgodnie z prawem budowlanym) – np. burzyć stare, budować nowe (a w zasadzie przeprojektowywać, bo w rzeczywistości ich jeszcze nie ma).

Ściany nośne – niestety nie da się powiększyć metrażu swojego mieszkania kosztem korytarza lub salonu sąsiada. Zawsze jednak możemy zwiększyć przestrzeń, umiejętnie planując ściany działowe.

Drzwi wewnętrzne – warto zwrócić uwagę na to, czy faktycznie potrzebne nam będą drzwi do kuchni lub salonu, jeżeli nie – to warto powiększyć otwór do samego sufitu, co optycznie powiększy mieszkanie.

Drzwi zewnętrzne – wchodzić do mieszkania, musimy w miejscu wyznaczonym przez dewelopera.

Stolarka okienna – lokalizacji okien nie zmienimy, ale możemy zmienić ich wewnętrzną okleinę. Zamiast standardowej bieli możemy wybrać kolor imitujący drewno lub grafit.

Punkty oświetleniowe i teletechniczne, włączniki, gniazdka – mogą, a nawet muszą być zlokalizowane wszędzie tam, gdzie tego potrzebujemy. Niestety deweloperzy często projektują minimum, które nie zawsze pokrywa się z naszymi oczekiwaniami. Warto np. pomyśleć o dodatkowej lampie nad stołem czy kinkiecie przy łóżku.

Punkty wodno-kanalizacyjne – to jeden z ważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy zmianach lokatorskich. Późniejsza zmiana tych przyłączy może okazać się bardzo kosztowna a nawet niemożliwa. Ich umiejscowienie zależy od nas i naszych upodobań. Prysznic możemy mieć w dowolnym kącie łazienki, a piekarnik niekoniecznie musi znajdować się tuż obok zmywarki.

Grzejniki – zazwyczaj są umiejscowione funkcjonalnie, ale zdarza się, że klienci nieświadomie decydują się na gabaryty zaproponowane przez dewelopera. Czasami warto zmienić wysoki grzejnik na środku ściany salonu – na wąski i długi, ale umiejscowiony pod oknem.

Planując rozmieszczenie oświetlenia i odbiorników mediów należy pamiętać, że nowy układ nie może powodować przesunięcia pionów instalacyjnych.

Elewacja niestety nie jest przedmiotem zmian lokatorskich. Oznacza to, że okna, wspomniane wcześniej drzwi wejściowe, balkon czy loggię będziemy mieli tam, gdzie zaplanował je deweloper.
...

Za wykonanie zmian lokatorskich odpowiada deweloper i tak samo podlegają one okresowi rękojmi budowlanej. W każdym wypadku warto pamiętać, że wprowadzone zmiany nie zwalniają dewelopera z odpowiedzialności za wady mieszkania, o ile wprowadzone przez nas zmiany nie są bezpośrednią przyczyną uszkodzenia elementu mieszkania.

Podsumowując – zmian lokatorskich najlepiej dokonać jak najwcześniej, optymalnie tuż po otrzymaniu planu mieszkania. Możemy modyfikować wszystkie elementy wnętrza, o ile nie będzie to kolidowało z lokalizacją pionów instalacyjnych i ścian konstrukcyjnych.
https://deerdesign.pl/blog/zmiany-lokatorskie
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search