Amíg a két gyerekre vigyáztam egy kis téren, Zita bement a világörökségi listán is szereplő gótikus katedrálisba, ahonnan csak szokatlanul hosszú idő után jött ki. Mivel nála nem volt apró, engem kért meg, hogy vegyek egy mécsest és gyújtsam meg. A kisfiam is bejött velem, és már be is dobta a perselybe a kiszámolt aprópénzt, de azután hirtelen kiszaladt anyához… és amikor utánasiettem, a kapuból láttam, hogy Zita rázkódó vállakkal zokog. Odabent a hűvösben aztán meggyújtottam életem első templomi mécsesét, ott pislákolt vagy száz másikkal egyetemben.
Amikor elindultam kifelé, észrevettem, hogy a mécsesekkel pontosan átellenben Szt. Kristóf alakja áll, szép színesre festett 15. századi szobor alakjában, amint viszi át a kis Jézust egy folyón. A faluban, ahol Zita felnőtt, szintén Szt. Kristóf szobra áll a főtéren. Itt, a tengerparti székesegyházban hirtelen ez villant be nekem: a tűz a vízzel szemben, a négy őselem közül a két nagy ellentétpár, a születés és a halál, az alkotás és a pusztítás; köztük pedig, a főhajó közepén állok én: az ateista, a pogány, a gyaur, a gój, a gádzsó, mindennek a tagadása és mindennek a tagadója.
Néztem a templomban az embereket, és megéreztem, hogy miért nem tudok soha úgy templomba belépni, mint ők. Sok száz, talán sok ezer templomban jártam már, minden lényeges vallás és felekezet templomában, de csak mint turista, mint utazó, mint kíváncsi kívülálló, mint felületes szemlélő. Talán olyan vagyok, mint a lelketlen szerető, aki sok száz nőjében mindig csak a különleges és egyedi vonásokat keresi, mint én a templomokban az építészeti megoldásokat, de magát a lényeget soha nem érti meg, mert fél megérteni, mert önző módon félti saját önállóságát.
Mikor kiértem a szabad ég alá, balról a tenger vize, felülről a nap tüze fogadott, a babakocsit tologató párom tűzforró arcán pedig sós vízcseppek gördültek le. Víz és tűz, akármerre nézek. Tűz és víz, akármit is érzek. | While I was looking after the two children in a small square, Zita walked into the gothic World Heritage cathedral. She only emerged after an unusually long time. As she had no change on her, she asked me to buy a candle and light it. My little boy came along and was quick to drop the counted change into the collection box, but then suddenly turned and ran out to his mother… and as I rushed to catch up with him, I saw from the doorway that Zita was sobbing, shoulders heaving. Back in the coolness of the cathedral, I lit a church candle for the first time in my life; it was just flickering there, with perhaps a hundred others. I already started to walk out when I noticed St. Christopher standing right opposite the candles in the form of a bright and colourful 15th century statue, carrying the baby Jesus across a river. Zita’s home village also boasts a St. Christopher statue in its main square. It was here, in this seafront cathedral that it suddenly struck me: fire versus water, two of the four elements, the two great polar opposites, birth and death, creation and destruction; and standing between them, in the centre of the nave, was I: the atheist, the pagan, the giaour, the goy, the gadjo, the denial of everything and denier of all. As I was watching the people in the cathedral, I sensed why I can never walk into a church the way they do. I have visited hundreds, perhaps thousands of churches, places of worship of every major faith and denomination, but only ever as a tourist, as a traveller, as an inquisitive outsider, as a superficial observer. Looking for architectural features in every church I enter, I am probably like the heartless lover who only searches for special and unique features in his hundreds of women, but never comprehends the actual essence, because he is afraid of comprehending it, selfish guardian of his independence. Out under the open sky again, I was met by the water of the sea on the left and the fire of the sun above, while salty drops of water rolled down my wife’s fiery-hot cheeks as she was pushing the baby stroller around. Water and fire, wherever I look. Fire and water, whatever I feel.
|